Finanční podpora je poskytována výhradně na dny, ve kterých zaměstnanec vykonává pedagogickou činnost na přijímající instituci v souladu s Teaching Mobility Agreement. Tento dokument schvaluje vysílající i přijímající instituce, přičemž za VŠB-TUO potvrzuje Teaching Mobility Agreement fakultní koordinátor.
Účastník učitelské mobility má nárok na:
a) cestovné
- je poskytováno na základě skutečně vynaložených nákladů,
- zahrnuje všechny náklady a všechny dopravní prostředky využité při cestě z výchozího bodu (sídlo VŠB-TU Ostrava) do místa určení a zpět,
- přípustný je nejlevnější způsob dopravy (není možné využít vlak 1. třídy),
- výše cestovného je dána dle vzdálenosti sídla VŠB-TUO a místem konání učitelské aktivity stanovené Distančním kalkulátorem dle platných sazeb na cestovné – mobilita zaměstnanců
Cestovní vzdálenost = vzdálenost mezi sídlem VŠB-TU Ostrava a místem konání aktivity. Částka představuje příspěvek na cestu do místa konání aktivity a zpět.
- Výdaje spojené s cestou autem - je možno proplatit do výše ceny jízdenky na vlak 2. třídy, autobus či letenku (nejlevnější varianta). Může být uhrazena pouze 1 jízdenka bez ohledu na počet osob cestujících stejným vozidlem. Cenu zpáteční vlakové jízdenky lze získat například na internetové stránce ČD.
- V odůvodněných případech a s přihlédnutím na efektivnost čerpání finančních prostředků je možno pronajmout v zahraničí auto za účelem dopravy z letiště, popř. vlakového nádraží do místa výkonu aktivity. Pronájem auta lze zahrnout pouze do cestovních nákladů a pouze v takové výši, aby součet nákladů na všechny využité dopravní prostředky nepřekročil stanovenou částku pro cestovní vzdálenost. V případě, že auto využije více osob, lze každé zúčastněné osobě proplatit patřičnou část vynaložených prostředků za pronájem auta. Pro zajištění efektivnosti vynaložených prostředků doloží zaměstnanec cenu jízdenky na vlak 2. třídy. Tato skutečnost musí být předem projednána na oddělení Mezinárodních vztahů.
b) pobytové náklady
- zahrnují ubytování, stravování, kapesné, místní dopravu,
- jsou vyúčtovávány na základě skutečně vynaložených nákladů,
- maximální denní sazby dle cílové destinace jsou uvedeny v Tabulce přidělovaných grantů,
- výše finanční podpory na pobytové náklady poskytnuté z prostředků Programu Erasmus+: Erasmus se určí podle počtu výukových dnů.
Každý účastník mobility vykazuje náklady na cestu výhradně v rámci svého vyúčtování.
Není možné mít při společné cestě dvou zaměstnanců na jednom vyúčtování zahraniční cesty zahrnuty náklady za oba zaměstnance (např. společný nákup letenek či ubytování).
Požadovanou zálohu v CZK nebo zahraniční měně si zaměstnanec vyzvedne na pokladně VŠB-TUO v Porubě (doporučujeme se předem domluvit).